Albanian Arabic Bulgarian Croatian English French German Greek Italian Japanese Macedonian Norwegian Portuguese Serbian Slovenian Swedish Turkish

Torte me dy pjesë

Written by  FMMZ font size decrease font size decrease font size increase font size increase font size Print

Nan 22, 2013

Nevojiten: 5 vezë, 6 lugë sheqer, 1 vanil sheqer, 1 kese pluhur për fryerje,

2 shllaga kakao dhe  Çokollad të shkrirë.

5 vezë  me 6 lugë sheqer i përziejmë mirë më mikser,i shtojmë vanil sheqerin,5-6 lugë miell ,2 lugë kakao dhe pluhurin për fryerje,duke i përzier vazhdimisht me lugë.Masën e qesim në tepsin( të cilën paraprakishtë e kemi mbuluar me letër)dhe e pjekim në temp.1800C.

Petën e pjekur e ndajmë në mes në formë rrethore,duke i formuar dy pjesë të njejta. Petët në mes i lyejmë me shllag-pana(te bardhe).Ndërsa përmbi dhe për rreth  torten e zbukurojmë sipas dëshirës me shllag .Në fund mbi tortë hedhim çokollad të shkrire.

Përgatitja e shllagut:

2 shllaga,

2 gota të çajit qumësht dhe

sheqer sipas dëshirës,tunden të gjitha me mikser deri sa të trashet masa.

 

Ju bëftë m

Read 28089 times Last modified on E premte, 06 Dhetor 2013 21:13
Published in Kuzhina për motrat
Rate this item
(0 votes)
Login to post comments

Reklama e juaj