Albanian Arabic Bulgarian Croatian English French German Greek Italian Japanese Macedonian Norwegian Portuguese Serbian Slovenian Swedish Turkish

Nje tregim i bukur per Kur’anin

Pse recitojm Kur’an, edhe pse nuk mund te kuptojm asnje fjale te thjeshte Arab ???? Ja nje tregim te bukur. Nje Shqiptar i vjeter Musliman jetonte ne nje farme ne malet e Sharrit me nipin e tij te ri. Cdo mengjese Plaki zgjohej heret , ulej ne kuzhine per te lexuar Kur’anin e tij. Nipi i Tij deshti te behej si Gjyshi plak dhe provoi te imitoj ate ne cdo menyre te mundshem.

 

 Nje dite nipi pyeti , “Babagjysh provova te lexoj Kur’anin sikurse ti por asgje nuk kuptova , dhe ne rast se dic kuptoj posa e mbylli Kur’anin harroj te gjitha.Cfare te mire sjell leximi i Kur’anit ?”

Baba Gjysh ngadal u kthye sepse ishte duke futur thengjill ne stufe dhe u pergjegj , ” Mere kete shporte te thengjillit shko poshte deri te lumi dhe me sjelle nje shporte uje.”

Djaloshi beri ashtu si u tha , por tere uji rrjedhi para se te kthehej ne shtepi . Baba Gjysh u buzeqesh dhe tha .” Duhet pakez me shpejte heren tjeter ,” dhe perseri e dergoi gjer te lumi me shporte te provoje perseri . Kete here djaloshi vrapoi me shpejte , por perseri shporta ishte e zbrazet para se te kthehej ne shtepi . Djaloshi mbeti pa fryme , ai tha Babgjyshit se eshte e padobishem te te sjell uje ne shporte , dhe ai shkoje te mar nje kove .

Plaku tha , “Nuk dua nje kove uje , por une dua nje shporte uje . Ti nuk po tenton aq shume sa duhet ,” dhe doli jashte deres per te shikjuar djaloshin duke tentuar perseri .

Ne kete moment djaloshi diti se ishte e padobishem , por ai deshti te tregoje Babgjyshit se edhe ne rast se vrapon sa me shpejte qe mundet , uji perseri do te rrjedh , para se ai te kthehet tek Babgjyshi , dhe ashtu ndodhi , shporta ishte e zbrazet perseri , dhe ai pa fryme tha , ” Sheh Babgjysh eshte e padobishem !”

“Pra ti mendon se eshte e padobishem ?” Tha plaki , ” Shiko shporten .”

Djaloshi shikoi shporten dhe per here te pare kuptoi se shporta ishte ndryshe. Ishte transformuar nga nje shporte e ndyre prej thengjilli , dhe tani ishte e paster, edhe jashte edhe brenda.

” Nipi im i dashur , mu kjo ndodhe kur lexon Kur’an . Ndoshta nuk kupton ose harron , kur lexon , do te ndryshon , do te ndryshon edhe jashte edhe brenda . Kjo eshte puna e Allahut ne jeterat tona. ”

PROFETI MUHAMMED / PAQJA DHE MESHIRA E ZOTIT QOFSHIN BI TE THOTE *” AI QE UDHEZON MIRE DO TE SHPERBLEHET BARABART.”*

Perktheu dhe pershtati:

Prof. Tyrhan Spahiu

Read 37729 times
Published in Fëmijët
Rate this item
(0 votes)
Login to post comments

Reklama e juaj