Albanian Arabic Bulgarian Croatian English French German Greek Italian Japanese Macedonian Norwegian Portuguese Serbian Slovenian Swedish Turkish
nga Maqedonia

nga Maqedonia (31)

fesori universitar Blerim Reka do të jetë kandidati shqiptar për president, i përkrahur nga opozita shqiptare.

Siç mëson INA kandidimi i tij ka ardhur pas dy takimeve që ka zhvilluar me krerët e Aleancës për Shqiptarët dhe Lëvizjes BESA, ku është dakorduar që ai të jetë kandidati për president.

Nga dy partitë opozitare megjithatë akoma nuk kanë shpalosur zyrtarisht emra. Opozita shqiptare synon që të fitojë vota duke llogaritur rezultatet e zgjedhjeve të fundit lokale ku ASH fitoi rreth 60 mijë vota, ndërsa Lëvizja BESA mbi 50 mijë, por që më pas u përballë me ndarje.

Profesori Reka një periudhë të gjatë është profesor i rregullt në Universitetin e Evropës Juglindore dhe në Universitetin e Prishtinës. Ai ishte edhe ambasador i Maqedonisë së Veriut në BE

Published in nga Maqedonia

Autoritetet në Maqedoni kanë filluar të heqin shenjat zyrtare nga ndërtesat e qeverisë për t’u përgatitur për emrin e saj të ri: Maqedonia e Veriut.

Published in nga Maqedonia

Shqetësuese është që numri i personave të pastrehë në Shkup është duke u rritur, ndërsa me këtë rriten edhe problemet dhe nevojat për kujdesin, vendosjen dhe integrimin e tyre në shoqëri. Ky është konstatimi i aktivitetit të organizuar në Punktin për të pastrehët në Momin Potok të Shkupit, me të cilin u shënua 10 tetori, Dita Botërore e të Pastrehëve, raporton Anadolu Agency (AA).

Published in nga Maqedonia

Policia të shtunën ka arrestuar në qendër të Shkupit një paramilitar maqedonas. Gjatë kontrollit rutinor të një veture BMW rreth orës 15, në bulevardin Aleaksandar Makedonski në Shkup, është gjetur armë-revole, 43 plumba nga 9 mm dhe 15 plumba 7.6 mm.

Published in nga Maqedonia

Tre persona janë plagosur në një shkëmbim zjarri në rrugën “29 Nëntori” në Tetovë dhe për shkak të lëndimeve janë dërguar në Kompleksin Klinik “Nëna Terezë”, në Shkup, nërsa njëri prej tyre është në gjendje kome.

Published in nga Maqedonia
Faqe 1 nga 7

Reklama e juaj