Shoqata ndihmoni te Varferit

Pse duhet të pimë çaj shafrani, shtatë mrekullitë që bën në trupin tuaj

Shafrani i Indisë është një erëz e verdhë nëportokalli që përdoret zakonisht në formë pluhuri në gatime të ndryshme, ose në formë salce. Ajo vjen nga rrënja e shafranit

Erëza është e njohur për vetitë e saj medicinale, antioksiduese dhe anti-inflamatore për mijëra vjet.

Çaji i shafranit ka një aromë fantastike, por delikate. Mbi gjithçka, konsumimi i këtij çaji i sjell përfitime fantastike trupit tuaj.

1. Lehtëson simptomat e artritit

Karakteristikat e forta anti-inflamatore të çajit të shafranit mund të ndihmojnë në lehtësimin e inflamacionit dhe ënjtjen te njerëzit me artrit. Kjo zvogëlon simptomat e dhimbshme.

Një studim zbuloi se një përbërës aktiv në shafranin e Indisë, i quajtur kurkumin, ishte efektiv në zvogëlimin e dhimbjes tek pacientët me osteoartrit.

2. Ndihmon në parandalimin e sëmundjes së Alzheimerit

Ndërsa hulumtimet për atë që saktësisht shkakton sëmundjen e Alzheimerit vazhdojnë ende, duket se kurkumina që gjendet në shafranin e Indisë mund të ndihmojë në parandalimin e saj.

Antioksidantët e turmerikut parandalojnë dëmtimin që mund të çojë në Alzheimer. Edhe më e rëndësishmja, disa hulumtime tregojnë se shafrani i Indisë mund të zvogëlojë humbjen e indit sinaptik dhe akumulimin e amiloidëve të lidhura me zhvillimin e Alzheimerit.

3. Ndihmon në parandalimin e kancerit

Shumë veti medicinale të çajit të shafranit, përfshirë vetitë antioksiduese dhe anti-inflamatore, mund të kontribuojnë në parandalimin e kancerit.

Instituti Kombëtar i Kancerit e ka njohur kurkuminin si një antikancerogjen efektiv, ose substancë që ndihmon në parandalimin e kancerit.

 

Sa i dobishëm ishte ky post?

Klikoni mbi një yll për ta vlerësuar!

Vleresim mesatar 0 / 5. Numri i votave: 0

Asnjë votim deri më tani! Bëhu i pari që vlerëson këtë postim.

LINQET E RRJETEVE SOCIALE - Facebook Ndihmoni Të Varferit