Shoqata ndihmoni te Varferit

Tortë e ftohtë me kos dhe fruta

Ëmbëlsirat janë gjithmonë një pikë kyçe e drekave festive në familje.Ato, përveç shijes, i japin një tjetër bukuri ditës por edhe tryezës.
Përbërësit

  • 280g biskota pa sheqer
  • 170g gjalpë
  • 30g sheqer
  • 700ml kos
  • 60ml qumësht
  • 50g sheqer pluhur
  • 20g xhelatinë
  • 300ml pana ëmbëlsirash
  • Fruta sipas dëshirës

Përgatitja

Si fillim lyeni me gjalpë një tavë keku rrumbullake dhe shtrojeni m eletër pjekjeje.
Ndërkohë grini në mikser biskotat dhe shtoni sheqerin dhe gjalpin e shkrirë dhe të ftohur.
Masën e përgatitur kalojeni tek tava dhe me një lugë përhapeni në të gjithë sipërfaqen e saj.
Mundohuni të krijoni një shtresë të njëtrajshme dhe të drejtë.
Futeni tavën në frigorifer për 30 minuta ndërkohë që vazhdoni me përgatitijen e ëmbëlsirës.
Shkrini fletat e xhelatinës tek një enë të vogël me pak ujë dhe lëreni aty për 10 minuta.
Mund ta përzieni me telin e kuzhinës që të tretet më shpejtë.
Ndërkohë në një tenxhere hidhni qumështin dhe vendoseni në zjarr për t’u ngrohur.
Kur të shihni që qumështi është i nxehtë hidhni aty xhelatinën e zbutur dhe përziejeni përsëri me telin e kuzhinës.
Në mikser rrihni panën e ëmbëlsirave me sheqerin pluhur derisa të krijoni shkumën e bardhë.
Panën përziejeni me kosin dhe qumështin me xhelatinë i cili duhet të fothet plotësisht.
Të gjithë masën që përgatitët kalojeni tek tava ku shtruat biskotat dhe përhapeni mirë dhe në mënyrë të barabartë.Tani fusni ëmbëlsirën për 5 orë në frigorifer që të mpikset sa më mirë.
Para se ta shërbeni mund ta zbukuroni me fruta të freskëta të stinës.

Sa i dobishëm ishte ky post?

Klikoni mbi një yll për ta vlerësuar!

Vleresim mesatar 0 / 5. Numri i votave: 0

Asnjë votim deri më tani! Bëhu i pari që vlerëson këtë postim.

LINQET E RRJETEVE SOCIALE - Facebook Ndihmoni Të Varferit