Albanian Arabic Bulgarian Croatian English French German Greek Italian Japanese Macedonian Norwegian Portuguese Serbian Slovenian Swedish Turkish
Lajme

Lajme (128)

fesori universitar Blerim Reka do të jetë kandidati shqiptar për president, i përkrahur nga opozita shqiptare.

Siç mëson INA kandidimi i tij ka ardhur pas dy takimeve që ka zhvilluar me krerët e Aleancës për Shqiptarët dhe Lëvizjes BESA, ku është dakorduar që ai të jetë kandidati për president.

Nga dy partitë opozitare megjithatë akoma nuk kanë shpalosur zyrtarisht emra. Opozita shqiptare synon që të fitojë vota duke llogaritur rezultatet e zgjedhjeve të fundit lokale ku ASH fitoi rreth 60 mijë vota, ndërsa Lëvizja BESA mbi 50 mijë, por që më pas u përballë me ndarje.

Profesori Reka një periudhë të gjatë është profesor i rregullt në Universitetin e Evropës Juglindore dhe në Universitetin e Prishtinës. Ai ishte edhe ambasador i Maqedonisë së Veriut në BE

Published in nga Maqedonia

“Merkelin nuk e ka ndryshuar pushteti! Po politikanët shqiptarë?”. Kështu shkruan Deutsche Welle teksa poston dy foto të kancelares gjermane teksa ajo bën pazarin në një supermarket.

Pavarësisht se është liderë e një vendi të madh me pushtet të fortë, Merkel shfaqet e thjeshtë, e zakonshme si çdo qytetar tjetër, ashtu si në fakt duhet të jetë por të munguar në shoqërinë shqiptare.

“Kancelarja Angela Merkel njihet si modeste, pa poza pushteti, si njeriu i arsyes. Para apartamentit të saj qëndron vetëm një polic. Në supermarket ajo i mban vetë çantat me ushqime. Modestia në politikë nuk është edhe aq tipike për politikanët në Ballkan. Si mendoni ju për politikanët shqiptarë?”, shkruan më tej Deutsche Welle.

Published in Nga Rajoni dhe Bota

Gjykata e Apelit duke vendosur sipas ankesave, e ka ndryshuar aktgjykimin e Gjykatës Themelore në Gjakovë të datës 19.11.2018.

Published in nga Kosova

Autoritetet në Maqedoni kanë filluar të heqin shenjat zyrtare nga ndërtesat e qeverisë për t’u përgatitur për emrin e saj të ri: Maqedonia e Veriut.

Published in nga Maqedonia

Një efektiv i forcave të rendit në Gruemirë të Malësisë së Madhe u arrestua për ngacmimin seksual të një 15-vjeçareje.

Published in nga Shqiperia

Nga viti 2015 nxënësit e ciklit të ulët në shkollat e Prishtinës po marrin nga një shujtë dhe pako me qumësht falas. Por, që një javë, që kur ka filluar procesit mësimorë për gjysme vjetorin e dytë, Komuna nuk ka shpërndarë qumësht.

Published in nga Kosova
Faqe 1 nga 22

Reklama e juaj