Shoqata ndihmoni te Varferit

Ja zgjidhja më e mirë për t’i larguar gurët në veshka

Zgjidhja më e mirë për ti larguar gurët në veshka

imptomat e gurëve në veshka, megjithëse nuk rrezikojnë menjëherë jetën, shpesh prodhojnë dhimbje dhe shqetësime të forta te të sëmurët.

Dhimbjet shpesh mund të garantojë një vizitë në spital nëse nuk kalojnë natyrshëm. Megjithatë, ka hapa që njerëzit mund të ndërmarrin për t’i parandaluar ato të zhvillohen.

Si të parandaloni gurët në veshka

Gurët në veshka zakonisht prekin njerëzit e moshës midis 30 deri në 60 vjeç në njërën ose të dy veshkat. Ato zhvillohen si masa të kristalizuara të produkteve të mbetjeve të mbartura nga gjaku dhe mund të vendosen në uretër.

Kur ndodhin, ato mund të shkaktojnë disa simptoma alarmante, si:

Dhimbje në bark, ijë ose testikuj

Temperaturë e lartë (38°C +)

Djersitje e tepërt

Valë të forta të dhimbjeve

Të përziera ose të vjella

Gjak në urinë

Profesionistët shëndetësorë lidhin zhvillimin e gurëve në veshka me disa faktorë specifik.

Njerëzit shpesh do t’i zhvillojnë gurët në rrethanat e mëposhtme:

Mos pirja e lëngjeve mjaftueshëm

Marrja e disa ilaçeve

Probleme mjekësore që rrisin nivelet e disa substancave në urin. Mjekët rekomandojnë korrigjimin e zakoneve dietike për të parandaluar gurët në veshka.

Disa rekomandime përfshijnë:

Pirjen e më shumë lëngjeve

Shmangien e pijeve me gaz

Pirjen e ujit me lëng limoni të freskët

Uljen e përmbajtjes së kripës dietike

Kushdo që dëshiron të bëjë ndryshime në dietën e tij dhe të shmangë gurët në veshka duhet të konsultohet më parë me mjekun e tij.

Sa i dobishëm ishte ky post?

Klikoni mbi një yll për ta vlerësuar!

Vleresim mesatar 0 / 5. Numri i votave: 0

Asnjë votim deri më tani! Bëhu i pari që vlerëson këtë postim.

LINQET E RRJETEVE SOCIALE - Facebook Ndihmoni Të Varferit