Shoqata ndihmoni te Varferit

Ushtarët turq dhurojnë çanta dhe mjete shkollore për 500 fëmijë kosovarë

Kryesia e delegacionit turk që vepron në kuadër të Misionit të Forcave Paqeruajtëse të Kosovës (KFOR), ka vendosur të dhurojë çanta dhe mjete shkollore për 500 fëmijë nevojtarë shqiptarë, turq dhe bosnjakë, raporton Anadolu Agency (AA).

Sot u bë shpërndarja e pajisjeve shkollore për 20 nxënës boshnjakë që jetojnë në qytetin e Prizrenit, me pjesëmarrjen e kryetarit të Koalicionit VAKAT dhe deputetit të Kuvendit të Kosovës Rasim Demiri, si dhe shefit të KFOR-it turk, kolonel Savaş Yanar.

Deputeti Demiri, në prononcimin e tij për gazetarët, deklaroi se ushtarët turq në Kosovë edhe këtë vit nuk e harruan komunitetin boshnjak.

“Ne falënderojmë ushtarët turq të cilët vazhdojnë të ndihmojnë përkundër pandemisë së koronavirusit”, tha Demiri.

Me projektin për të ndihmuar nevojtarët në mbarë Kosovën me pajisje shkollore që filloi nga 19 gushti, kryesia e delegacionit turk synon të arrijë deri te 500 fëmijë shqiptarë, turq dhe boshnjakë.

Fillimi i vitit të ri shkollor në Kosovë, i cili planifikohej të niste më 1 shtator, është shtyrë për më 14 shtator për shkak të koronavirusit.

Sa i dobishëm ishte ky post?

Klikoni mbi një yll për ta vlerësuar!

Vleresim mesatar 0 / 5. Numri i votave: 0

Asnjë votim deri më tani! Bëhu i pari që vlerëson këtë postim.

LINQET E RRJETEVE SOCIALE - Facebook Ndihmoni Të Varferit