Shoqata ndihmoni te Varferit

Vajza e politikanit italian konvertohet në Islam

Lajmi për konvertimin e vajzës së ish-parlamentarit italian në Islam ka bërë bujë ne mediat Italiane ….

“Hixhabi është rruga ime e jetës, të cilën Allahu e ka zgjedhur për mua”, – ka shkruar në Facebook-un e saj Manuela Franco Barbato, e cili tani quhet Aisha – njofton Giornale.

“Ky është ligj hyjnor që unë i detyrohem”, ka thënë ajo.

Aisha është bija e Franco Barbatos ish-deputetit të partisë “Italy of Values”.

Kjo vajzë e re ka vendosur të konvertohet në Islam gjatë studimeve në Universitetin “L’Orientale” të Napolit. Aktualisht është absolvente dhe nënë e dy fëmijëve. Ajo jeton me familjen e saj në Indiana.

Vendimi i Aishes për t’u konvertuar në Islam ka shokuar babanë e saj i cili thuhet se ka kaluar një periudhë të vështirë që nga konvertimi i vajzës së tij në Islam.

Edhe pse e mbuluar, Aisha mbështet kandidaturën e të atit për bashkiak të Napolit.
Sipas statistikave të publikuara nga agjencia shtetërore ISTAT në Itali jetojnë rreth 1,7 milionë muslimanë, duke përfshirë 20.000 të konvertuar.

Qendra Kërkimore “Pew” në janar ka publikuar një studim sipas të cilit, 63 për qind e italianëve kanë pikëpamje negative për muslimanët.

Grekët janë në vendin e dytë me 53 për qind, ndërsa pjesa më e madhe e francezëve, britanikëve dhe gjermanëve kanë mendim pozitiv për muslimanët.

Sa i dobishëm ishte ky post?

Klikoni mbi një yll për ta vlerësuar!

Vleresim mesatar 0 / 5. Numri i votave: 0

Asnjë votim deri më tani! Bëhu i pari që vlerëson këtë postim.

LINQET E RRJETEVE SOCIALE - Facebook Ndihmoni Të Varferit