Shoqata ndihmoni te Varferit

Vizita e parë në nivel presidencial nga Egjipti në Irak pas 30 vitesh

Në kuadër të vizitës, e para në nivel presidencial nga Egjipti në Irak pas 30 vitesh, për Presidentin Sisi u organizua një ceremoni zyrtare në aeroport.

Bashkëpunimi ekonomik, tregtar dhe në fushën e investimeve mes tre vendeve do të jenë çështjet kryesore në agjendën e këtij samiti trepalësh.

Kryeministri i Irakut, Mustafa al-Kadhimi, këtë samit e ka pagëzuar si “Projekti i Damaskut të Ri”.

Që nga dita e shtunë, në kryeqytetin Bagdad të Irakut janë marrë masa sigurie të nivelit të lartë për të parandaluar çdo situatë të padëshiruar në kuadër të samitit.

Ndërkohë, sot pritet që në Bagdad të mbërrijë edhe Mbreti Abdullah II i Jordanisë.

Një numër i madh ushtarësh janë vendosur përreth Varrezave Mbretërore, ku sovrani jordanez do të bëjë homazhe.

Samiti në kryeqytetin e Irakut është i treti pas atyre të mbajtur më parë në Egjipt dhe Jordani. /trt

Sa i dobishëm ishte ky post?

Klikoni mbi një yll për ta vlerësuar!

Vleresim mesatar 0 / 5. Numri i votave: 0

Asnjë votim deri më tani! Bëhu i pari që vlerëson këtë postim.

LINQET E RRJETEVE SOCIALE - Facebook Ndihmoni Të Varferit