Shoqata ndihmoni te Varferit

A keni dëgjuar ndonjëherë për higjienën e gjumit?

Çfarë është higjiena e gjumit?

A e gjeni ndonjëherë veten duke vështruar tavanin, duke menduar nëse do t’ju zërë gjumi? Apo ndoshta zgjoheni duke menduar se është koha të ngriheni, por në fakt është ora 2 e mëngjesit.

Nëse keni nevojë për një gjumë më të mirë, mund të jetë koha të merrni parasysh higjienën e gjumit – dhe mënyrën se si zakonet tuaja mund të jenë duke ju ndaluar të flini mirë.

Çfarë është higjiena e gjumit? Higjiena e gjumit i referohet zakoneve të shëndetshme të gjumit. Higjiena e mirë e gjumit është e rëndësishme për shkak të asaj se sa thelbësore është të bësh një gjumë të mirë për shëndetin mendor dhe fizik, si dhe cilësinë e përgjithshme të jetës.

Sjelljet gjatë ditës – jo vetëm para se të shkoni në shtrat – mund të ndikojnë në sa mirë flini. Zgjedhjet në lidhje me ushqimin dhe pijet, orari, rutina e mbrëmjes dhe shumë aktivitete të tjera luajnë një rol në aftësinë për të fjetur.

Nëse nuk flini mirë, mund të bëni disa hapa, si gjatë ditës ashtu edhe para se të shkoni në shtrat, për të përmirësuar gjumin.

1. Mbani një orar të qëndrueshëm të gjumit: Mundohuni të flini dhe të zgjoheni në të njëjtën kohë çdo ditë – madje edhe gjatë fundjavave.

2. Krijoni një rutinë relaksuese para gjumit – dhe bëjeni vazhdimisht:
Një rutinë relaksuese para gjumit ju ndihmon të relaksoheni kështu që jeni gati për të fjetur. Një rutinë e qëndrueshme ndihmon trupin të kuptojë se është koha e gjumit kur filloni rutinën.

3. Fikni pajisjet elektronike para se të flini: Pajisjet elektronike, si telefoni, lëshojnë dritë blu, e cila mund të zvogëlojë nivelet e melatoninës në trup, e cila kontrollon ciklin e gjumit / zgjimit.

4. Ushtrohuni rregullisht.

5. Kufizoni marrjen e kafeinës: Efektet e kafeinës mund të zgjasin 3 deri në 7 orë pasi ta keni konsumuar. Kjo do të thotë që filxhani i kafesë pasdite mund t’ju mbajë zgjuar dhe vigjilent shumë më gjatë sesa dëshironi.

6. Bëni që mjedisi i gjumit të funksionojë për ju: Një dhomë e ftohtë, e errët dhe e qetë mund t’ju ndihmojë të flini më shpejt dhe më mirë. Gjithashtu është shumë e rëndësishme të siguroheni që keni dyshek, jastëkë dhe çarçafë të rehatshëm.

7. Përdorni shtratin vetëm për gjumë dhe seks: Nëse e përdorni shtratin për të punuar, për të parë filma ose thjesht për të qëndruar, ia vështirësoni trurit që të njohë kohën e gjumit.

8. Shkoni në shtrat vetëm kur jeni të lodhur: Nëse nuk jeni të lodhur, shmangni shtrirjen në shtrat. Në vend të kësaj, provoni të bëni një aktivitet relaksues derisa të filloni të ndjeheni të lodhur, pastaj shtrihuni.

Sa i dobishëm ishte ky post?

Klikoni mbi një yll për ta vlerësuar!

Vleresim mesatar 0 / 5. Numri i votave: 0

Asnjë votim deri më tani! Bëhu i pari që vlerëson këtë postim.

LINQET E RRJETEVE SOCIALE - Facebook Ndihmoni Të Varferit