Shoqata ndihmoni te Varferit

Numri i të vdekurve nga tërmeti Turqi-Siri kalon 24.000, zhvillime tjera..

Numri i të vdekurve ka kaluar 24,000 në Turqi dhe Sirinë veriperëndimore ndërsa përpjekjet e shpëtimit vazhdojnë.

  • Numri i vdekjeve në Turqi u rrit në më shumë se 20,665 sipas agjencisë AFAD, ndërsa më shumë se 3,500 u vranë në Siri.
  • Kombet e Bashkuara thonë se deri në 5.3 milionë njerëz në Siri mund të jenë të pastrehë pas tërmeteve, ndërsa gati 900,000 njerëz kanë nevojë urgjente për ushqim të nxehtë në Turqi dhe Siri.
  • Qeveria siriane ka miratuar dërgimin e ndihmave humanitare në zonat e goditura nga tërmeti jashtë kontrollit të saj, sipas mediave shtetërore.
  • Turqia thotë se po punon për të hapur dy rrugë të reja në pjesët e kontrolluara nga rebelët në Siri.
  • Shpëtimet e përshkruara si të mrekullueshme vazhdojnë më shumë se 100 orë pas lëkundjeve të tërmetit të parë.

Sa i dobishëm ishte ky post?

Klikoni mbi një yll për ta vlerësuar!

Vleresim mesatar 0 / 5. Numri i votave: 0

Asnjë votim deri më tani! Bëhu i pari që vlerëson këtë postim.

LINQET E RRJETEVE SOCIALE - Facebook Ndihmoni Të Varferit