Shoqata ndihmoni te Varferit

Efekti i avokados në shëndetin tonë

Avokadot shpesh quhen superushqime.

Është një frut shumë i shëndetshëm, i pasur me lëndë ushqyese dhe sjell shumë përfitime, dhe disa prej tyre nuk janë të njohura as përadhuruesit më të mëdhenj.

Pavarësisht nëse nuk mund ta imagjinoni një sallatë të preferuar pa salcë guacamole ose ju pëlqen të shtoni feta avokado në sandviçin tuaj të mëngjesit, askush nuk mund të thotë se avokado nuk është një frut i shijshëm që shkon mirë me çdo gjë dhe gjithçka.

Falë faktit se përmban më shumë yndyrë nga të gjitha frutat, dhe në të njëjtën kohë yndyra të mira, do të jetë shumë më mbushëse sesa, për shembull, mollët ose dardhat.

Përveç kësaj, ajo ka një karakteristikë befasuese dhe më pak të njohur – është një burim i madh i kaliumit, kështu që funksionon shkëlqyeshëm për dhimbjet e muskujve.

“Avokadot përmbajnë më shumë kalium sesa bananet, gjë që ndihmon në lehtësimin e ngërçeve të muskujve”, shpjegojnë ekspertët. Për krahasim, një banane me madhësi të mesme mund të përmbajë rreth 422 miligramë kalium, ndërsa një avokado afërsisht po aq e madhe përmban rreth 690 miligramë të këtij minerali të rëndësishëm.

Për më tepër, një avokado mesatarisht i madh përmban rreth 12 miligramë vitaminë C e cila shoqërohet gjithashtu me lehtësimin e dhimbjeve të muskujve.

Gjithashtu vlen të përmendet një studim i vitit të kaluar që tregoi se avokadot ndikojnë në stabilizimin më të shpejtë të presionit të gjakut pas stërvitjes.

Për shkak se është plot kalori dhe yndyrë, avokadot nuk duhet të jenë vetëm në menunë e njerëzve që përpiqen të humbin peshë, të paktën jo çdo ditë.

Sa i dobishëm ishte ky post?

Klikoni mbi një yll për ta vlerësuar!

Vleresim mesatar 0 / 5. Numri i votave: 0

Asnjë votim deri më tani! Bëhu i pari që vlerëson këtë postim.

LINQET E RRJETEVE SOCIALE - Facebook Ndihmoni Të Varferit