Albanian Arabic Bulgarian Croatian English French German Greek Italian Japanese Macedonian Norwegian Portuguese Serbian Slovenian Swedish Turkish

Krelanë me hithra

Nevojiten: 2 vezë, 250 gr djathë, 150 ml jogurt, 100 ml vaj ulliri,

100 gr miell misri, 100 gr miell gruri, 150 gr hithra, 20 gr fara (liri, susam dhe fare e zezë)

 

Përgatitja
Së pari marrim hithrat, i pastrojmë mirë dhe i ziejmë në ujë të kripur për 4-5 minuta. Pasi hithrat të jenë zier i kullojmë mirë dhe i presim imët.

 

Në një enë të madhe vendosim të gjithë përbërësit e lëngshëm duke i përzier mirë, ua shtojmë djathin bashkë me hithrat dhe në fund miellin bashkë me pluhurin për pjekje.

 

I përziejmë mirë dhe masën e vendosim në tepsi, Piqet në  temp.180 0 C  për 40 minuta.Ju bëftë mirë.

Read 28235 times Last modified on E premte, 06 Dhetor 2013 21:13
Published in Kuzhina për motrat
Rate this item
(0 votes)
Super User

Nam commodo libero eget massa pulvinar nec bibendum odio vehicula. Integer eget gravida neque. Nunc porta, mi vel fringilla convallis, risus leo ultrices ante

Website: smartaddons.com
Login to post comments

Reklama e juaj