Albanian Arabic Bulgarian Croatian English French German Greek Italian Japanese Macedonian Norwegian Portuguese Serbian Slovenian Swedish Turkish

Machmelow

Nevoiten: 4 të kuqtë e vezëve,100 gr sheqer,

1 gote vaj,
1gote qumësht,
1 lugë kakao,
1 kese pluhur për fryerje,
200 gr miell.

Filli: 
4 të bardhat e vezëve,
10 lugë sheqer.

Glazura:
100 gr çokolladë kuzhine
pak vaj

Përgatitja:
Rrahim të kuqtë e vezëve me sheqer,pastaj i shtojmë vajin qumështin dhe kakaon.Në fund e shtojmë miellin e përzier me  kese pluhurin per fryerje.Masën e qesim në tepsi të lyer me yndyrë dhe e pjekim në temperaturë 180*C rreth 20 minuta.
Deri sa të piqet torta ,rrahim të bardhat e vezëve me sheqer deri sa të bëhet shkumë e fortë.Pastaj i hedhim mbi tortën e pjekur dhe e fusim përsëri në furrë në temperaturë 100 *C për 10 minuta.
Kur të ftohet i hedhim përmbi qokoladën e shkrirë me pak vaj dhe pak qumësht.Ju befte mire.

Read 27391 times Last modified on E premte, 06 Dhetor 2013 21:15
Published in Kuzhina për motrat
Rate this item
(0 votes)
Login to post comments

Reklama e juaj